معرفی سفیر یا نمایندگی
چگونگی صادرات کالا و خدمات به اتیوپی

الف) صادرات کالا:

گرچه اعتماد طرفین در تجارت نکته مهمی است، اما در تجارت بین المللی بالاخص در کشورهای آفریقایی وجود اسناد محکم و محکمه پسند و قراردادهای قابل طرح در محاکم نه تنها موجب آرامش خاطر و حفظ روابط تجاری می گردد، بلکه خود مانعی برای از بین رفتن خطرات احتمالی می شود که عمدتا متوجه صادرکنندگان خواهد بود. در مبادلات تجاری جهانی و بین المللی اعتماد و قول و قراردادهای شفاهی محلی از اعراب ندارد. حتی با دید خوشبینانه در صورت تغییر در مدیریت شرکت خریدار، قراردادهای شفاهی به فراموشی سپرده خواهند شد. لذا همیشه تکیه بر مدارک مستدل و متقن بهترین سیاست یک صادرکننده خواهد بود. صادرکننده نباید تنها به صرف درخواست خرید دل خوش نماید و از نکات لازم و ضروری در تجارت و حفظ سرمایه و اموال خود غافل شود. برخوردهای دوستانه و خوشایند در جای خود ارزنده می باشد، اما دریافت اسناد و مدارک لازم و معتبر موضوعی مهمتر است.

اول:گشایش اعتبار از سوی خریدار یا (Letter of Credit )LC

متداول ترین و تنها روش قانونی صادرات به اتیوپی از طریق گشایش اعتبار صورت می گیرد. روش های دیگر مانند خرید نقدی و یا پرداخت نقدی در قبال اسناد از استثنائات هستند که عبارتند از:

(P.F.I ) Pr- Forma Invoice

در این روش ابتدا شرکت خریدار درخواست پروفرم می نماید. و شرکت فروشنده اقدام به صدور آن می نماید. این پروفورم حلاوی اطلاعات ذیل می باشد:

-         نام شرکت خریدار با آدرس دقیق آن

-         شماره  و تاریخ

-         نوع بسته بندی کالا

-         مدت تحویل از زمان دریافت LC

-         مدت اعتبار پروفورم

-         نام بانک فروشنده و آدرس آن در کشور فروشنده برای ارسال LC

-         امضای شرکت در ذیل پروفورم

خریدار کالا پس از دریافت پروفورم با مراجعه به بانک طرف حساب خود نسبت به گشایش اعتبار اقدام می نماید بانک مزبور پس از اتمام مراحل گشایش اعتبار فروشنده ، مراتب را به آدرس مندرج در پروفورم اعلام می نمایدو در این زمان فروشنده اقدام به ارسال کالا می نماید. سپس با تسلیم مدارک لازم به بانک خود، فروشنده وجه LC را دریافت می نماید.

دوم نحوه محاسبه گمرک برای کالاهای وارده به اتیوپی:

کالا اگر از طریق هوایی حمل گردد، یک سوم هزینه و اگر از طریق دریا باشد تمام هزینه به قیمت Invoice اضافه و نیز پس از افزودن هزینه بیمه به آن مورد محاسبه گمرگ قرار خواهد گرفت مثلا اگر کالای وارد شده مبلغ آن 100 دلار و هزینه حمل دریایی آن 10 دلار و بیمه آن 10 دلار باشد مبلغ C.I.F برای محاسبات 120 دلار می شود سه نوع مالیات برکالاهای وارداتی اتیوپی تحمیل می گردد که عبارتند از:

1-    Customs Duties

2-    Excise Tax

3-    Sales Tax

در مورد Sales Tax اخیرا دولت اتیوپی سیستم مالیات بر ارزش افزوده (VAT) را بر برخی کالاها، تجهیزات و خدمات که در بازار اتیوپی عرضه می شود تا سقف 15درصد اعمال نموده است. این سیستم می تواند قیمت عرضه برخی از کالاهای وارداتی را به اتیوپی نزد مصرف کننده  نهایی، افزایش دهد.

ب) صادرات خدمات فنی و مهندسی

کشور اتیوپی زمینه های بسیار فراوانی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی کشورمان دارد. این کشور بعنوان یکی از بزرگترین دریافت کنندگان کمک از کشورها و مجامع بین المللی در قاره آفریقا سالانه صدها میلیون دلار کمک مستقیم بین المللی دریافت می دارد. این منابع با نظارت بین المللی صرف اجرای پروژه های عمرانی مختلف در این کشور می گردد. بدلیل فقدان و ضعف شرکتهای مشاوره ای و ساختمانی و فقدان زیرساختهای و بویژه ظرفیت های لازم برای پذیرش و جذب منابع تخصصی، پروژه های فنی و مهندسی بزرگ این کشور اغلب توسط شرکت های خارجی به انجام می رسد.

با توجه به تجارب و توانایی های ارزشمند شرکت های ایرانی از یک سو و ماهیت و شرایط بازار ساخت و ساز در اتیوپی از سوی دیگر حوزه های زیر بطور خاص جهت مشارکت شرکتهای ایرانی توصیه می گردد:

·        پروژه های مربوط به آب و فاضلاب ( سد سازی، آبرسانی، حفرچاه های عمیق و نیمه عمق، کانال کشی و جمع آوری آبهای سطحی و فاضلاب های شهری)

·        پروژه های برق رسانی (احداث نیروگاه اعم از آبی، خورشیدی، بادی و زمین گرمایی، در سطح شهری و روستایی، نصب خطوط انتقال نیرو، کابل های برق، اینترنت، تلفن و فیبر نوری و ترانسفورماتورها)

·        پروژه های راهسازی (شامل احداث انواع جاده های شوسه، آسفالت، بزرگراه، پل سازی، ریل آهن، مترو و تراموا)

·        پروژه های عظیم مسکن سازی

اعتبارات مورد نیاز اکثر پروژه ها در برخی موارد توسط بانک ها وموسسات بین المللی مالی و در برخی موارد که بصورت مناقصه برگزار می گردند می بایست از طریق شرکتهای خارجی متقاضی تامین گردند.

با توجه به منبع تامین کننده هزینه های پروژه، در تعدادی از این مناقصات شرکت های ایرانی به طور مستقل و راسا امکان شرکت دارند. در برخی دیگر نظر به عدم عضویت ایران در نهادهای تامین کننده منابع مالی پروژه ها از سوی بانک توسعه آفریقا، اتحادیه اروپا و مانند آن تمهیدات دیگری می بایست اندیشید که از جمله می توان بصورت شراکت با یک شرکت محلی اقدام نمود.

در همین راستا به منظور فراهم نمودن زمینه های لازم و حمایت از شرکتهای ایرانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آدیس آبابا اقدام به اعلام به موقع مناقصات به طور مستقیم به مراجع ذیربط از جمله سازمان توسعه تجارت و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران می نماید.


 

نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | گالری تصاویر | جستجو