معرفی سفیر یا نمایندگی
شرایط شرکت در مناقصه ها

حجم کمکهای اهدایی از سوی کشورها و سازمانهای مالی بین المللی به اتیوپی معمولا در قالب مناقصات به خرید کالا و خدمات از خارج  از کشور می انجامد.

اول- انواع مناقصه ها:

1-    تامین مالی از سوی دولت:

برخی از مناقصه های اعلام شده درجراید کثیرالانتشار اتیوپی از سوی دولت این کشور تامین اعتبار می گردد. البته دولت با توجه به حجم اندک بودجه داخلی، طرح ها و پروژه های کوچک کشور را به مناقصه می گذارد. دراینگونه مناقصات با توجه به حجم کوچک آن اغلب شرکت های داخلی مشارکت می نمایند. در واقع مشارکت در بسیاری از این گونه پروژه ها برای شرکت های خارجی صرفه اقتصادی ندارد. با این حال درمواردی نیز حجم و اعتبار مالی پروژه، مشارکت شرکتهای خارجی را اجتناب ناپذیر می سازد.

2-   تامین اعتبار از سوی موسسات مالی بین المللی و آژانس های سازمان ملل:

برخی دیگر از مناقصه ها دراتیوپی از سوی موسسات مالی بین المللی ازجمله بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، صندوق بین المللی توسعه کشاورزی، موسسه توسعه بین المللی و مانند آن تامین اعتبار می گردند. اینگونه مناقصه ها بیشتر در زمینه  اجرایی پروژه های بزرگ و مهم امور زیربنایی و عمرانی از جمله احداث جاده، پل، نیروگاه، توسعه بخش های کشاورزی، بهداشت، مخابرات و مانند آن منتشر می گردند. در سالهای اخیر این قبیل پروژه ها حجم قابل توجهی از منابع مالی اعطایی بین المللی را به خود اختصاص داده اند.

شرایط حضور دراینگونه مناقصات طبق مقررات بانک جهانی برای تمام کشورهای عضو این بانک آزاد است بنابراین برای شرکتهای جمهوری اسلامی ایران با توجه به توانمندی ها و قابلیت های آنها، حضور دراین قبیل مناقصه ها فرصت مناسبی رابرای صدور خدمات فنی و مهندسی فراهم می آورد. بدیهی است باتوجه به اینکه پروژه مذکور از طریق مناقصه واگذار می گردد، ارزیابی صحیح در ارائه قیمت های رقابتی شرط اصلی موفقیت در مناقصه می باشد.

سفارت جمهوری اسلامی ایران به کلیه شرکت های متقاضی حضور در مناقصه ها توصیه می نماید با همکاری یک شرکت محلی معتبر اقدام به ثبت نام در پروژه ها نمایند تا از اطلاعات و نفوذ شرکت محلی نیز برای حضور به موقع و برنده شدن درمناقصه بهره برداری نمایند. بدیهی است سفارت هرگونه همکاری لازم را با شرکت های ایرانی درخصوص معرفی و شناساندن شرکت های معتبر محلی بعمل خواهد آورد.

3-  طرحهایی که ازسوی ترتیبات منطقه ای تامین اعتبار می گردند:

نوع دیگری از مناقصه های اعلام شده در کشور اتیوپی از سوی ترتیبات منطقه ای کمک کننده چون صندوق توسعه آفریقا (ADF) بانک توسعه آفریقا (ADB) و اتحادیه اروپا تامین اعتبار می گردند. این نوع از مناقصات نیز حجم بالایی از طرح ها و پروژه های توسعه ای و زیرساخت های این کشور را به خود تخصیص داده اند.

شرط حضور در مناقصه هایی که از سوی ترتیبات منطقه ای کمک کننده تامین اعتبار می گردد عضویت در این ترتیبات می باشد. بنابراین در شرایط عادی امکان حضور در این مناقصات برای شرکت های ایرانی متصور نیست، اما تنها در یک صورت امکان حضور شرکت های ایرانی وجود دارد و آن سرمایه گذاری مشترک (Joint Venture) با یکی از شرکت های عضو کشورهای کمک کننده برای حضور در مناقصه و اجرای آن می باشد.

برای حصول در مناقصات مربوط به طرح های صندوق توسعه آفریقا و بانک توسعه آفریقا شرکت متقاضی می بایست عضو این ترتیبات و یا تبعه یک کشور تامین کننده مالی اعتبارات آنها باشد. درخصوص پروژه های مربوط به اتحادیه اروپا تمام کشورهای عضو این اتحادیه و یا طرح EU- ACP ( برنامه همکاری اتحادیه اروپا- آفریقا- حوزه کارائیب) می توانند شرکت نمایند.

دوم - نحوه شرکت در مناقصات

تمام مناقصات ارائه شده در روزنامه های محلی کثیرالانتشار بطور منظم بین یک تا دو ماه قبل از برگزاری آن قابل دسترسی می باشد و متقاضیات می توانند اسناد مناقصه را براساس شرایط اعلام شده خریداری نمایند. همچنین وبسایت  http://www.2merkato.com نیز اقدام به انتشار اطلاعات آن می نماید.

علاوه بر نشریات محلی، مناقصات سازمان ملل و بانک جهانی در سایت این مجامع بین المللی نیز قابل دسترسی می باشند. جزئیات این مناقصه ها از جمله در مجله Business Development سازمان ملل نیز درج می گردد. این مجله در مراکز استقرار سازمانهای بین المللی منتشر می شود و درسایت سازمان ملل نیز قابل حصول است. مناقصات تامین اعتبار شده از سوی اتحادیه اروپا در وبسایت EU.com و نیز مجله Official Journal اتحادیه قابل حصول می باشد.

شرکت های ایرانی می توانند اسناد مناقصه را مستقیما از آدرس صفحه خانگی http://www.2merkato.com دیده و یا از طریق یک شرکت محلی طرف همکاری خریداری نمایند. اما درصورت درخواست شرکت های ایرانی متقاضی حضور درمناقصه جهت خریداری اسناد مناقصه از سوی سفارت نیز، لازم است متقاضیان وجه خرید و هزینه ارسال آنرا به حساب ارزی این سفارت در نزد بانک ملی ایران شعبه وزارت امور خارجه پرداخت و اسناد مثبته آنرا به سفارت ایران در آدیس آبابا ارسال نمایند. بدینوسیله سفارت اسناد مناقصه را خریداری و از طریق پست DHL به مقصد آن ارسال می نماید. اقدامات لازم جهت اخذ ویزا از دولت اتیوپی برای متقاضیان ایرانی حضور درمناقصه در اسرع وقت توسط سفارت پس از وصول تصویر گذرنامه افراد لازم برای حضور، و پس از وصول ویزای ورود به مقصد نهایی ارسال می گردد.

نکته اینکه شرکت های ایرانی حتما در هنگام تکمیل اسناد مناقصه دقت لازم را جهت ارائه اطلاعات دقیق و پاسخگویی مناسب به سوالات فنی بعمل آورند تا درهنگام بررسی پیشنهادات حقی از  آنها ضایع نگردد.

 

نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | گالری تصاویر | جستجو