معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > اهم اخبار اقتصادی اتیوپی


  چاپ        ارسال به دوست

اهم اخبار اقتصادی اتیوپی

 

تخصیص آمار جدید دولت اتیوپی مبنی بر رشد سریع اقتصادی کشور

بدنبال تصویب بودجه جدید کشور و افزایش چشمگیر آن، دولت اتیوپی با ارائه آمار جدیدی از رشد چشمگیر اقتصادی اتیوپی خبر داد. براین اساس اقتصاد کلی اتیوپی به 5/1 تریلیون بیر و درآمد سرانه نیز به 764 دلار رسیده است. برهمین مبنا و با در نظر داشتن افزایش درآمدهای دولتی، دولت اقدام به افزایش بودجه سالیانه خود کرده است.  بودجه اتیوپی طی ده سال اخیر افزایش دو برابری داشته است. یادآور می شود بودجه سال 2017 اتیوپی 320 میلیارد بیر است که در مقایسه با رقم 274 میلیارد بیر سال قبل رشد قابل ملاحظه ای داشته است.

درآمد 12 میلیون دلاری اتیوپی از صادرات گوشت در ماه رمضان

موسسه توسعه صنعت گوشت اتیوپی اعلام کرد طی ماه رمضان این کشور از بابت

صادرات گوشت به کشورهای امارات و عربستان سعودی 12 میلیون دلار درآمدزایی خواهد داشت. براساس اعلام این موسسه، طی این ماه ظرفیت تولیدی کشور از 1500 تن در ماه به 2600 تن خواهد رسید. یاداور می شود طی ده ماه گذشته اتیوپی 1/84 میلیون دلار درآمد از بخش صادرات گوشت داشته است که از این میان 60 درصد به امارات و 30 درصد دیگر به سایر کشورهای خاورمیانه ارسال گردیده است.

معرفی اتیوپین ایرلاین به عنوان «خط سال آفریقا» در سال 2017

در جریان بیست و ششمین کنفرانس تامین مالی هوایی در آفریقای جنوبی، اتیوپین ایرلاین برای دومین سال متوالی به عنوان خط هوایی برتر آفریقا معرفی شد. رشد سریع، سودآوری و مشارکت قابل توجه آن در توسعه صنعت هواپیمایی در قاره آفریقا مهمترین دلایل این امر معرفی شده اند.

وزارت خارجه اتیوپی: روابط چین و اتیوپی وارد مرحله ویژه ای شده است.

وزارت خارجه اتیوپی با اشاره به حجم روابط تجاری بین اتیوپی و چین طی 26 سال گذشته اعلام کرد روابط دو کشور وارد مرحله ویژه ای شده است. به گفته وی حجم کنونی روابط تجاری دو کشور 37/6 میلیارد دلار و جریان سرمایه گذاری موجود نیز 86/3 میلیون دلار می باشد. براساس این اعلام روابط تجاری بین دو کشور شاهد رشد سالیانه 2/22 درصد است. تجاری چینی هم اینک در 624 پروژه با سرمایه تقریبا 4 میلیون دلاری حضور دارند و بیش از 57 هزار شغل دائم و 53 هزار شغل موقت ایجاد کرده اند.

پیشتازی اتیوپی در جذب سرمایه گذاری خارجی در آفریقا

براساس مطالعات صورت گرفته از سوی موسسه توسعه ماورای بحار انگلیس، اتیوپی در زمره 4 کشور پیشتاز آفریقایی در جذب سرمایه گذاری در بخش صنایع تولیدی قرار دارد. پارکهای صنعتی و زیرساخت ها مهمترین زمینه های سرمایه گذاری خارجی در اتیوپی هستند.

پیش بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی اتیوپی در سال 2017براساس گزارش جدید بانک جهانی، اتیوپی در سال 2017 با رشد اقتصادی 3/8 درصدی از پیشروترین کشورهای جهان به لحاظ اقتصادی خواهد بود. براساس این گزارش به رغم دورنمای شکننده اقتصاد جهان، آفریقای جنوب صحرا به یمن افزایش نسبی بهای مواد خام در بازارهای جهانی و افزایش تقاضا در این کشورها روند احیایی خود را آغاز کرده است. کشورهای تانزانیا، ساحل عاج و سنگال در رتبه های بعدی قرار دارند.


١١:٥٢ - 1396/03/15    /    شماره : ٤٥٩٨١٩    /    تعداد نمایش : ٦٧خروج
نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | گالری تصاویر | جستجو