معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > اخبار اقتصادی اتیوپی


  چاپ        ارسال به دوست

اخبار اقتصادی اتیوپی

امضای قرارداد احداث پارک صنعتی بهاردر به ارزش 60 میلیون دلار

افتتاح هاب جدید توسط اتیوپین ایرلاین در این ماه

کشف ذخایر جدید طلا در اتیوپی

اعلام جزئیات جدیدی از بودجه جدید دولت اتیوپی

اطلاعات جدید موسسه فیچ درخصوص دورنمای اقتصادی اتیوپی

ساخت 5 بندر خشکی در اتیوپی به منظور تشویق تجارت کشور

•v     

امضای قرارداد احداث پارک صنعتی بهاردر به ارزش 60 میلیون دلار

شرکت توسعه پارکهای صنعتی اتیوپی و شرکت مهندسی CCECC چین قرارداد احداث پارک صنعتی بهاردر را به ارزش 60 میلیون دلار امضا کردند. براساس این قرارداد 8 کارخانه در مساحت 75 هکتار در منطقه آمهارا تاسیس خواهد شد. قرار است پارک صنعتی مذکور طی 9 ماه به بهره برداری برسد. شایان ذکر است قرار این پارک 20 هزار شغل نیز بوجود آورد.  

افتتاح هاب جدید توسط اتیوپین ایرلاین در این ماه

اتیوپین ایرلاین به عنوان بزرگترین خط هوایی آفریقا و نیز بزرگترین اپراتور حمل بار آفریقا اعلام کرد در این ماه و در جریان برگزاری فروم جهانی توسعه حمل بار سازمان ایکائو، ترمینال دوم باری خود را افتتاح خواهد کرد. این ترمینال با مساحت 150 هزار متر مکعب دارای تسهیلاتی مانند انبار بار خشک، انبار بار فاسد شدنی و اتاق های متعدد برای فریز بار می باشد. شایان ذکر است براساس اعلام اتیوپین ایرلاین، این شرکت هوایی به منظور دست یابی به طرح جامع توسعه 2025 خود 150 میلیون دلار در بخش بار (کارگو) سرمایه گذاری کرده است.

کشف ذخایر جدید طلا در اتیوپی

تحقیقات زمین شناسی جدید در اتیوپی طی 3 ماهه اخیر منتج به کشف ذخایر جدید طلا (با حجم 900 تن) در منطقه داویت مامو، گردیده است. در تحقیقات صورت گرفته همچنین 360 میلیون تن ذغال سنگ نیز در منطقه ملل جنوبی و معادن آهن در منطقه تیگرای و دیر داوا نیز کشف شده است. 

اعلام جزئیات جدیدی از بودجه جدید دولت اتیوپی

وزیر امور مالی و توسعه اقتصادی اتیوپی اعلام کرد بودجه جدیدی که توسط پارلمان به تصویب رسیده است 17 درصد بیشتر از بودجه سال قبل است. براساس اعلام وی، پارلمان علاوه بر بودجه 274 میلیارد بیری کنونی، 2/28 میلیارد بیر نیز به عنوان بودجه تکمیلی در نظر گرفته است. در بودجه سال آتی به مبلغ 8/320 میلیارد بیر، 7/50 میلیارد بیر برای توسعه شهری و زیرساخت ها، 2/43 میلیارد بیر برای امور آموزشی و 2/12 میلیارد بیر نیز برای توسعه روستایی و بخش کشاورزی درنظر گرفته شده است. کسری بودجه کشور همچنان 9/53 میلیارد بیر خواهد بود.

 

اطلاعات جدید موسسه فیچ درخصوص دورنمای اقتصادی اتیوپی

  آژانس رتبه بندی فیچ اعلام کرد رتبه اتیوپی در رتبه بندی موسوم به IDRs همچنان B خواهد بود و می توان دورنمای مثبتی نیز برای اقتصاد کشور متصور بود. با این حال موسسه مذکور نرخ B  را همراه با شاخص های پائین توسعه، عدم توازن فزاینده خارجی و افزایش شدید بدهی های موسسات دولتی توصیف کرده است. یادآور می شود میانگین رشد تولید ناخالص داخلی اتیوپی طی سالهای 16-2012 5/9 درصد بوده است که بالاتر از 9/3 درصد رتبه B می باشد.

ساخت 5 بندر خشکی در اتیوپی به منظور تشویق تجارت کشور

براساس اعلام شرکت کشتیرانی اتیوپی به منظور کمک به بخش صادرات و واردات این کشور، 5 بندر خشکی به ارزش 5/1 میلیارد بیر در این کشور ساخته خواهد شد. این بنادر در هواسا، دیرداوا، مکله، کومبولچا و ورتا احداث خواهند شد. ساخت این بنادر کمک شایانی به کاهش هزینه های حمل و نقل و زمان ترانزیت خواهد کرد. در حال حاضر بندر موجو در 61 کیلومتری جنوب شرق آدیس آبابا 80 درصد از بازار صادرات و واردات اتیوپی را مدیریت می کند. در همین حال اتیوپی در نظر دارد با دریافت وام 150 میلیون دلاری از بانک جهانی طرح توسعه این بندر را دنبال نماید.

 


١١:٣٥ - 1396/04/02    /    شماره : ٤٦١٦٩٩    /    تعداد نمایش : ١٠٩خروج
نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | گالری تصاویر | جستجو