معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > مهمترين اخبار و تحولات اقتصادي اتيوپي


  چاپ        ارسال به دوست

مهمترين اخبار و تحولات اقتصادي اتيوپي

سرخط اخبار نشريات چاپ اتيوپي

 ادامه تغییرات در کمیسیون سرمایه گذاری اتیوپی

امضای دو توافقنامه مالی بین اتیوپی و بانک جهانی

تلاش اتیوپین ایرلاین برای برقراری پرواز مستقیم با کشورهای بریک

موافقت ترکیه برای ساخت پارک صنعتی در اتیوپی

نارضایتی دولت اتیوپی از رشد اقتصادی کشور

اعلام آخرین وضعیت صادرات اتیوپی


 

  •  

 ادامه تغییرات در کمیسیون سرمایه گذاری اتیوپی

 به منظور مدیریت بهتر و تسریع در روند جذب سرمایه گذاری های خارجی، براساس دستور نخست وزیر اتیوپی، آقای فیتسوم آرگا به ریاست کمیسیون سرمایه گذاری اتیوپی منصوب گردید. وی تا زمان انتخاب ابی احمد، نخست وزیر جدید اتیوپی، به عنوان رئیس کمیسیون فعالیت می کرد که با آمدن ابی احمد با الحاق به کابینه نقش بسزایی در تعیین وزیران و سایر مقامات جدید کشور ایفا نمود. براساس اعلام روزنامه هرالد اتیوپی به نقل از شرکت مشاوره ای Ernst&Youngاتیوپی به لحاظ تعداد و ارزش پروژه های سرمایه گذاری در شرق آفریقا موفق به پیشی گرفتن از رقیبش، کنیا شده است.

امضای دو توافقنامه مالی بین اتیوپی و بانک جهانی

با هدف اشتغال زایی و ارتقای توانمندی نیروی انسانی در اتیوپی، قرارداد تامین مالی بین اتیوپی و بانک جهانی به امضا رسید. این قرارداد در حالی به امضا رسید که هفته پیش بانک جهانی از اختصاص 2/1 میلیارد دلار وام و کمک بلاعوض به اتیوپی خبر داده بود. براساس اعلام بانک جهانی، کمکهای مالی و فنی این سازمان بین المللی در راستای وعده های اصلاحی نخست وزیر جدید صورت می پذیرد. بودجه اختصاص یافته از سوی بانک جهانی در چارچوب «برنامه سیاست توسعه رشد و رقابت پذیری اتیوپی» هزینه خواهد شد.

تلاش اتیوپین ایرلاین برای برقراری پرواز مستقیم با کشورهای بریک

در راستای توسعه مناسبات اتیوپی با کشورهای عضو بریک و نیز تبدیل شدن اتیوپی به پل ارتباطی آفریقا با روسیه و سایر کشورهای منطقه، از ماه دسامبر پرواز مستقیم اتیوپین ایرلاین به مقصد مسکو آغاز خواهد شد. در حال حاضر اتیوپین ایرلاین دارای 116 پرواز بین المللی است. توسعه ارتباطات توریستی بین آفریقا و روسیه از دیگر اهداف راه اندازی این پرواز اعلام شده است.

موافقت ترکیه برای ساخت پارک صنعتی در اتیوپی

ترکیه اعلام کرد در نظر دارد با اختصاص 750 میلیون یورو پارک صنعتی 500 هکتاری را در منطقه تیگرای تاسیس نماید. ساخت این پارک از ماه مارس آغاز خواهد شد و انتظار می رود دو سال به طول انجامد. تنها در سالهای 2016 و 2017، 17 پروژه سرمایه گذاری ترکیه به ارزش 3/3 میلیارد دلار به مرحله بهره برداری رسیده است. از مجموع 6 میلیارد سرمایه گذاری خارجی اتیوپی در آفریقا، 5/2 میلیارد دلار آن در اتیوپی بوده است.

نارضایتی دولت اتیوپی از رشد اقتصادی کشور

کمیسیون برنامه ریزی و توسعه اتیوپی اعلام کرد در سال گذشته اتیوپی یکی از پائین ترین ارقام رشد اقتصادی خود را طی سالهای اخیر به ثبت رساند. براساس اعلام این کمیسیون به رغم پیش بینی 6/9 درصدی، رشد اقتصادی کشور در سال گذشته 7/7 درصد بوده است. همچون سالهای گذشته بخش خدمات بیشترین سهم را در تولید ناخالص ملی کشور داشته است. در همین حال نیز صادرات 4/8 درصد و واردات 23 درصد از تولید ناخالص ملی کشور را به خود اختصاص داده اند.

اعلام آخرین وضعیت صادرات اتیوپی

وزارت صنعت و تجارت اتیوپی اعلام کرد در سه ماهه اول سال مالی جدید، این کشور موفق به صادرات 628 میلیون دلار کالا به 123 کشور شده است. کشورهای سومالی، ایالات متحده و هلند رتبه های اول را در این بین از آن خود کرده اند. در این مدت آسیا همچنان شریک اول تجاری اتیوپی بود که پس از آن اروپا و آفریقا قرار داشته اند.


١٠:٤٤ - 1397/08/22    /    شماره : ٥٤٤٥٦٠    /    تعداد نمایش : ١١خروج
نقشه سایت |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | گالری تصاویر | جستجو